אלימות במשפחה

"אלימות במשפחה" מתייחסת לאלימות מילולית, התעללות נפשית, תקיפה מינית או אלימות כלכלית של תוקף. 98% מן המקרים המוגדרים כאלימות במשפחה נגרמים ע"י גברים ולכן מאמר זה והשאלות שבעקבותיו ינוסחו בהתאמה.

אלימות במשפחה היא תופעה רחבת היקף בארץ ובעולם. תופעת האלימות במשפחה היא ישנה ומוכרת וקיימת בחברות רבות בעולם לאורך כל ההיסטוריה. מקורותיה של תופעת האלימות נעוצים בתפיסות חברתיות- תרבותיות לפיהן על האישה  לסור למרותו של הגבר ולמלא את תפקידיה "המסורתיים". גם הדת אינה רואה את האישה במקום שווה לזה של הגבר; האישה הנשואה היא "קניינו" של הגבר, בעלה. זכויותיה של האישה אינן שוות לאלו של הגבר. גברים המחזיקים בתפיסות של חוסר שוויוניות משתמשים בהן פעמים רבות כדי להצדיק את מעשי האלימות. ואולם, גם ב"הצדקות" אלה אין ממש. ובעקבות מעשי האלימות יסבלו גברים מכים מרגשות אשם, יעדיפו להתכחש למעשיהם ויתקשו לקחת אחריות.

הכרוניקה של התהוותו של גבר מכה לצערנו ידועה מראש. רוב רובם של הגברים המכים (בין 60%-80%) נחשפו לאלימות במשפחה בצעירותם במשפחה בה  גדלו. גברים מכים הינם לרוב בעלי דימוי עצמי נמוך, ואינם נתפסים כ"גבריים" מספיק בעיני עצמם. גברים המכים מועדים יותר לצריכת סמים ואלכוהול. שיעור הצריכה של סמים ואלכוהול עומד עפ"י מחקרם של רוזנבאם ורולנד על 40%-50%, אחוז גבוה לכל הדעות. באותו המחקר אף נתגלה כי גברים מכים מועדים יותר להפרעות אישיות וסימפטומים של דיכאון.

גברים מכים מאופיינים ביכולת התבטאות חלשה ומתקשים להביע רגשות מחשש לפגיעה ב"גבריותם". השימוש באלימות מהווה עבורם ערוץ לתקשורת עם הסביבה. זוהי דרכם "להוציא" את רגשותיהם החוצה ו"להתפרק" רגשית. זוהי דרכם להפעיל שליטה ולהכפיף בני משפחתם למרותם.

גורמי הרווחה מעריכים כי ישנן כ- 200 אלף נשים מוכות בישראל, וכל שנה לצערנו מספרים אלו עולים בהדרגה. עפ"י נתוני משטרת ישראל בישראל נפתחו בשנת 2008 19,695 תיקים בגין עבירות אלימות בין בני זוג. מתוכם 8,931 בגין עבירות תקיפה וחבלה. 4,308 בגין עבירות איומים 3,828 בגין הפרת הוראה חוקית (תיקים אלו נפתחים לרוב כאשר בן הזוג אינו מקיים את הסדרי הראיה כפי שנקבעו ע"י בית המשפט בין בעקבות הסכמת הצדדים ובין בעקבות פסיקה של בית המשפט). 648 בגין גרימת נזק לרכוש בזדון. 347 בגין אונס ומעשה מגונה., ומספר מקרי הרצח של נשים במשפחה* נמצא בעליה. ב-10 השנים האחרונות נרצחו במשפחה* יותר מ-263 נשים ע"י בעלים, בני-זוג, קרובי משפחה, או מכרים . אין ספק כי הנתונים קשים ומצמררים. המספרים עצומים ומפחידים. רבים מאתנו חשופים לאלימות, נחשפו לאלימות וחלילה ייחשפו לאלימות. אין ספק כי כיום המודעות לתופעת האלימות במשפחה גדלה מה שמביא גם לעליה במספר הדיווחים למשטרה ולרשויות.

עם זאת, יש אור בקצה המנהרה. טיפול ושיקום מסייעים לגברים מכים לצאת ממעגל האלימות. דו"ח שפורסם ע"י המוסד לביטוח לאומי בספטמבר 2000 בנוגע למוסד הטיפולי "בית נועם" מצביע על יעילות הטיפול. עולה כי בעקבות הטיפול "בבית נועם" פסקה כמעט לחלוטין האלימות הפיזית של הגברים אך עם זאת לא נפסקה לחלוטין האלימות המילולית. רוב הגברים הצליחו לשמר את אי החזרה לאלימות. דווח כי בעקבות הטיפול למדו הגברים לזהות את הכעסים ולשלוט בהם וליחסם יותר לעצמם ופחות לגורמים חיצוניים.